Objavljena primanja članova VSTV-a

Neki od članova su u prosjeku mjesečno zarađivali 1.500 KM.

Na dnevnice, smještaj, putne troškove i paušale pedeset članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) u proteklih deset godina potrošeno je više od 1,7 miliona KM, podaci su iz liste primanja koju je objavila ova državna pravosudna institucija.

Neki od predsjednika i članova ovog tijela, koje regulira rad pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini (BiH), u prosjeku su mjesečno zarađivali više od 1.500 KM.

Najviše je zaradio bivši predsjednik i član Milorad Novković, koji je tokom devet godina primio 157.000 KM.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Članovi Obren Bužanin, sudija Vrhovnog suda RS, te Zijad Kadrić, sudija Apelacionog suda Brčko distrikta, primjerice, u prosjeku su zarađivali nešto više od 1.500 KM mjesečno.

Iz VSTV-a su saopštili da su naknade isplaćivali u skladu sa Odlukama Vijeća ministara o visini naknada članova VSTV-a iz 2005. i 2010. godine.

Prema odluci iz 2005. godine svi članovi su primali mjesečni paušal u iznosu od 170 KM za pripremu i prisustvovanje sjednicama, dok je predsjednik primao 420 KM za pripremu i prisustvovanje sjednicama, pripremne sastanke sa direktorom Sekretarijata i vršenje drugih dužnosti. Članovi VSTV-a su još imali pravo na dodatak od 100 ili 150 KM za rad u komisijama i druge aktivnosti.

Odlukom iz 2010. godine paušal predsjednika se povećao na 1.300 KM mjesečno. Potpredsjednici i članovi u punovremenom radnom angažmanu imaju paušal od 1.000 KM, dok ostali članovi primaju 200 KM po danu rada.

Sjednice Vijeća se održavaju jednom mjesečno i u prosjeku traju po dva dana.

„Pod obavljanjem dužnosti u Vijeću smatra se i prosječno vrijeme potrebno za put od mjesta rada tog člana Vijeća do mjesta vršenja dužnosti za Vijeće, najviše do osam sati dnevno“, navodi se u Odluci Vijeća ministara iz 2010. godine.

Dužnosti VSTV-a su, između ostalog, imenovanje sudija i tužilaca, zaprimanje žalbi i vođenje disciplinskih postupaka, nadziranje stručnog usavršavanja sudija i tužilaca.

Vijeće čini 15 članova od kojih su većina sudije, tužioci i advokati, dok su dva člana osobe koje ne obavljaju pravosudnu funkciju. Mandat im je četiri godine i mogu imati najviše dva uzastopna mandata.

Prije objavljivanja zarada Vijeće je, u aprilu ove godine, otvorilo i svoje sjednice za javnost, koje se mogu pratiti iz druge prostorije putem videolinka.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
Učitaj još