Search
Close this search box.

Organizacije civilnog društva udružene protiv korupcije

Četrnaest organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine koje se bave monitoringom trošenja javnog novca udružile su se u Mrežu „Dvogled“ preko koje će nastojati unaprijediti borbu protiv korupcije.

U Mostaru je održana Konferencija „Sadašnjost i budućnost uvezivanja organizacija civilnog društva u borbi protiv korupcije i zagovaranje budžetske transparentnosti“ na kojoj su predstavnici organizacija civilnog društva razmijenili iskustva o monitoringu javnih sredstava i borbi protiv korupcije.

Na konferenciji održanoj 8. i 9. oktobra, koju su organizovali Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), Udruga „Futura“ iz Mostara i Centar za istraživanje i studije GEA iz Banje Luke, predstavnici nevladinog sektora iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine (BiH) predstavili su svoj dosadašnji rad u borbi protiv korupcije i ponudili konkretne mjere za njeno suzbijanje.

Zajedničkim radom u novoformiranoj Mreži „Dvogled“ civilni sektor širom zemlje nastojat će što bolje kontrolisati trošenje budžetskog novca u raznim sferama društva: od zaštite životne sredine, radnih prava, prava na slobodu okupljanja do prava na pristup informacijama od javnog značaja.

Predstavnici civilnog sektora su istakli da je jedan od najvećih izvora korupcije u oblasti zaštite okoliša način izdavanja okolišnih dozvola. Veoma česti primjeri su da investitori podmićuju lokalne predstavnike. Visok nivo korupcije evidentan je i prilikom zapošljavanja u javnom sektoru koje se obično provodi mimo važećih konkursnih procedura.

Cilj umrežavanja je organizovana borba protiv zloupotrebe javnih sredstava, a planirano je da Mreži pristupi što veći broj organizacija civilnog društva.

Među prvima koji su pristupili umrežavanju su: UG „Tender“ Banja Luka, EU „Majski cvijet“ Mostar, Omladinski pokret „Revolt“ Tuzla, UG „Multi Tuzla“, Rijeke Bosne i Hercegovine „Budi promjena”, aktivista Dženan Šašić, „Ne diskriminacija“, „Ne mobing“ Tuzla, „ReStart Srpska“ Banja Luka, ELSA Zenica, „Stop Mobbing“ Trebinje, DON Prijedor, CIN Sarajevo i Udruga „Futura“ Mostar.

Međusobno udruživanje i rad organizacija civilnog sektora u BiH finansiraju Evropska unija, USAID i Balkan Trust for Democracy u sklopu projekta „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za monitoring javnih budžeta”.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.