Planina Trebević je novo zaštićeno područje u BiH

Planina Trebević, karakteristična po duboko usječenim klisurastim dolinama rijeka Paljanske i Mokranjske Miljacke, 45. je zaštićeno područje u BiH.
Foto: Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa

Park prirode „Trebević“ na teritoriji Grada Istočnog Sarajeva proglašen je zaštićenim područjem odlukom Vlade Republike Srpske (RS). Ovo područje obuhvata preko pet hiljada hektara – veći dio planine Trebević do entitetske granice te doline rijeka Paljanske i Mokranjske Miljacke.

Trebević je 33. zaštićeno područje u RS-u, odnosno 45. zaštićeno područje u Bosni i Hercegovini (BiH). Dio ove planine koji se prostire na teritoriji Federacije BiH zaštićen je od 2014. godine.

Zaštićeno područje je značajno pokriveno šumom, a karakteristično je po duboko usječenim klisurastim dolinama koje čine prirodnu granicu između Trebevića i Romanije. Bogato je pećinama, jamama, vrtačama i ponorima, a odlikuje ga velika raznovrsnost biljnih i životinjskih vrsta. Također, na planini se nalaze i atraktivni pejzaži Brus i Dovlići koji su pogodni za odmor i rekreaciju.

Studiju zaštite izradio je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa nakon  inicijative za zaštitu koju je podnio Grad Istočno Sarajevo. Odluku o proglašenju pripremilo je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a i svrstano je u kategoriju V – zaštićeni pejzaž kao park prirode.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) je 2020. godine izradio bazu podataka o zaštićenim područjima u BiH. U bazi su prikazana sva zaštićena područja u zemlji, njihovi osnovni podaci i fotografije.

CIN je 2020. godine pisao kako su zaštićena područja, uprkos stavljanju pod zaštitu, ugrožena nekontrolisanom eksploatacijom, privatnim interesima, ali i zanemarivanjem nadležnih ustanova.

Zaštićena područja bez zaštite
Nekontrolisane eksploatacije, privatni interesi i nedovoljna briga nadležnih ustanova ugrožavaju zaštićena prirodna dobra u Bosni i Hercegovini.
Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
„Adriatic Metals“ u kratkom roku dobio novu dozvolu za rudarenje
Federalna vlast je omogućila kompaniji „Adriatic Metals“ novu dozvolu za rudarenje u brdima između Vareša i Kaknja, 15 dana nakon što je sud poništio prethodnu.
NASLOVNA_Milorad-Dodik_Rasid-Sardarov
Vlada RS-a odlučila otkupiti nezavršene energetske projekte od Rašida Sardarova
Vlada Republike Srpske donijela je odluku da otkupi suvlasništvo ruskog biznismena Rašida Sardarova u preduzeću „Comsar Energy RS“ koje u ovom bh. entitetu ima nekoliko...
Adriatic-Metal-Vares-Screenshot
Adriatic Metals ostao bez dozvole za iskopavanje rude u Varešu
„Adriatic Metals BH“ ostao je bez dozvole za iskopavanje olova, cinka i barita u brdima između Vareša i Kaknja jer prethodno nije utvrđeno kakav će to utjecaj imati...
Učitaj još

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.