Presuda u korist CIN-a

CIN je dobio upravni postupak protiv Doma zdravlja Kantona Sarajevo. Tužba je podnesena prije tri godine jer je Dom zdravlja Kantona Sarajevo uskratio informacije zatražene u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama u FBIH.

Kantonalni sud u Sarajevu je presudio u korist Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) po tužbi podnesenoj protiv Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo zbog nedostavljanja podataka o uposlenicima ove ustanove.

Sud je poništio rješenja Doma zdravlja kojima se CIN-u odbija pristup informacijama te predmet vratio ovoj ustanovi na ponovno rješavanje. Odluka Suda došla je tri godine nakon pokretanja tužbe.

Novinari CIN-a su u oktobru 2012. godine od Doma zdravlja zatražili podatke o stalnim i povremenim uposlenicima ove ustanove za period od 2007. do 2012. godine. Zahtjev je odbijen, kao i žalba koja je uslijedila nekoliko dana kasnije.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

U oba slučaja Uprava Doma zdravlja se pozivala na interni Pravilnik o poslovnoj, službenoj i profesionalnoj tajni. Prema tom dokumentu, poslovnu tajnu čine podaci čije bi saopštavanje štetilo interesima i ugledu ustanove, a naročito podaci o kadrovima te personalni dosjei uposlenika, brojno stanje i druga dokumentacija koja je u vezi sa radom i radnim odnosima.

Sud je ovakvo objašnjenje ocijenio nepravilnim i nezakonitim.

„Kod ove informacije ne može se govoriti o ličnim interesima i zaštiti privatnosti trećeg lica, a ukoliko ih i ima, rješenje je trebalo sadržavati podatke o kojim ličnim interesima i privatnosti treće osobe se radi, kao i obrazloženja istog“, navedeno je u presudi.

Sud, također, zaključuje da je pravilnik na koji se pozivala Uprava akt niže pravne snage u odnosu na Zakon o slobodi pristupa informacijama u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) i njime se ne mogu sužavati zakonska prava na pristup informacijama.

Nakon presude koja je donesena u novembru ove godine, Dom zdravlja je CIN-u već djelimično dostavio informacije koje su tražene zahtjevom.

Ovo je peta presuda koju je CIN dobio protiv institucija zbog nedostavljanja informacija o zaposlenicima. CIN je ranije tužio i Agenciju za državnu službu BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Graničnu policiju BiH i Sekretarijat Parlamentarne skupštine BiH.

Presuda u korist CIN-a
Agencija za državnu službu BiH je prvobitno odbila odgovoriti na Zahtjev za slobodan pristup informacijama koji su novinari Centra za istraživačko novinarstvo uputili na adresu...
Sudska presuda u korist CIN-a
Sud BiH je donio presudu u upravnom postupku CIN-a protiv Sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH. Tužba je podignuta zbog uskraćivanja informacija o primanjima državnih poslanika i delegata.

CIN je nedavno objavio istraživanje koje je pokazalo da je bivši direktor Doma zdravlja Slobodan Trninić od 2007. do 2010. godine zaposlio skoro 600 ljudi mimo procedura. Među zaposlenima su njegovi poznanici, rodbina članova Upravnog odbora ove ustanove te djeca dugogodišnjih uposlenika.

Zapošljavanje u domu zdravlja: Poznanici na molbu, ostali na čekanje
Bivši direktor Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo je najmanje četiri godine neplanski zapošljavao ljude u ovoj ustanovi

Budući da je zapošljavanje bilo neplanski, nedostajalo je novca za plaće novih uposlenika pa je direktor izdvajao 16,3 miliona KM iz vlastitih prihoda ustanove i sredstava predviđenih za nabavku šprica, gaza i vate te sredstva namijenjena za plaćanje režija. Zbog svega toga pacijenti nisu imali kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Tagovi:

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
Učitaj još