Search
Close this search box.

Promjene u imovini državnih ministara

Od posljednje izjave o imovinskom stanju predsjedavajući i članovi Vijeća ministara BiH: Vjekoslav Bevanda, Nikola Špirić, Sredoje Nović i Mirko Okolić su stekli nova imanja i vikendice u Donjoj Blatnici, Drvaru, na Palama i u Doboju, dok je Zlatko Lagumdžija prijavio "nepoznati suvlasnički dio" na porodičnoj kući i zemljištu u Trebinju.

U protekle dvije godine predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (BiH) Nikola Špirić je stekao porodično imanje i luksuzniji automobil, dok se iznos njegove ušteđevine povećao za oko 80.000 KM.

On je krajem januara, uoči imenovanja na funkciju ministra finansija i trezora BiH, podnio pisanu izjavu o svom obrazovanju, političkoj i profesionalnoj karijeri te imovinskom stanju. Isto su učinili i ostali članovi novog saziva Vijeća ministara BiH.

Špirić je u obrascu izjave napisao da posjeduje porodično imanje na području Drvara. Kao i dvije godina ranije, naveo je da ima troiposoban stan u Banjoj Luci i dvoiposoban stan u Novom Sadu, dok su njegov sin i kćerka vlasnici dvoiposobnih stanova u Beogradu, odnosno Beču. Za razliku od ranijih godina prijavio je i da svi stanovi imaju garažna mjesta.Također, Špirić više nije vlasnik Audia A6, nego – za klasu boljeg – Audia A8.

On je jedini zvaničnik novoimenovanog Vijeća ministara koji je objavio informacije o svojoj ušteđevini. Njegovi štedni ulozi su veći u odnosu na 2010. godinu, kada je prijavio 48.060 eura, 38.600 dolara i 85.000 KM. Sada Špirić navodi da posjeduje 80.626 eura, 78.240 dolara, 21.700 švicarskih franaka te 4.085 KM.

Kada su davali izjave o imovinskom stanju, većina državnih ministara i njihovih zamjenika bili su kandidati na nekim od prethodnih izbora.

Uspoređujući njihove ranije imovinske kartone sa ovogodišnjim, novinari CIN-a su utvrdili da su nove nekretnine prijavili i Vjekoslav Bevanda – predsjedavajući Vijeća ministara, Zlatko Lagumdžija – ministar vanjskih poslova, Sredoje Nović – ministar civilnih poslova, Mirko Okolić – zamjenik ministra odbrane te Damir Hadžić – ministar komunikacija i prometa.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH navodi da je naslijedio vikendicu u Donjoj Blatnici, dok njegova supruga od ranije posjeduje stan u Splitu.

Lagumdžija je u izjavi o imovini naveo slične podatke kao i 2010. godine. Ponovio je da je suvlasnik tri stana, od čega su dva u Sarajevu a jedan u Dubrovniku, kao i da je vlasnik porodičnog imanja.

Uz to je dodao da posjeduje njemu „nepoznati suvlasnički dio na porodičnoj kući i zemljištu u Trebinju kao rezultat nasljeđivanja po majčinoj liniji“.

Prema zemljišnim dokumentima koje je CIN objavio u bazi podataka imovine političara, Lagumdžija je od 2001. godine jedan od suvlasnika parcela u Trebinju, ukupne površine 1.800 metara kvadratnih. Ove nekretnine nije naveo u imovinskom kartonu prije dvije godine.

 

BAZA – Imovina političara

 

Nović je prijavio da je 19. januara ove godine kupio vikendicu u izgradnji na području opštine Pale i da je u toku proces njene uknjižbe. Početkom 2007. godine je napisao da posjeduje automobil Golf 5, a sada navodi Audi A4.

Nović i u novoj izjavi navodi da je korisnik stana Vlade Republike Srpske u Banjoj Luci od 99 kvadratnih metara, te da njegova supruga posjeduje stan u Beogradu od 40 kvadratnih metara i garažu u Banjoj Luci od 12 kvadratnih metara.

Okolić je u imovinskom kartonu pred Opšte izbore 2010. naveo da ima stan, a u novom je prijavio i da je suvlasnik zemljišta u Doboju od 3.268 kvadratnih metara.

Hadžić je u odnosu na 2010. godinu kao novost u kartonu prijavio garažu.

Ostali ministri i zamjenici ministara nisu naveli nove nekretnine u svojim kartonima.

Državni funkcioneri su iznosili podatke o iznosu ličnih prihoda, kao i o nekretninama i automobilima, ali nisu navodili njihovu vrijednost. Većina nije podnosila izvještaje ni o ličnoj ušteđevini, dionicama i kreditima, niti o nekretninama u vlasništvu supruga i djece. Naime, takve rubrike ne postoje u obrascima o imovinskom stanju kandidata za Vijeće ministara BiH, te kao takve i ne pružaju potpun uvid u njihovu imovinu.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.