Kako kaže Momir Dejanović, predsjednik Centra, prijavu su poslali Državnom, Specijalnom i Okružnom tužilaštvu u Banjoj Luci, Republičkom tužilaštvu RS-a, Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Bosne i Hercegovine te skupštinama BiH, RS-a i Federacije BiH.
Prema navodima iz prijave, predsjednik Vlade RS-a i ministar finansija su budžetski novac nezakonito isplaćivali privatnim medijima.
Vlada RS-a je u budžetima za 2011. i 2012. godinu planirala nekoliko miliona KM za subvencije javnim medijima, da bi na kraju taj novac podijelila, uglavnom, privatnim medijima, i to bez objektivnih kriterija, opravdanog javnog interesa i sprovođenja propisane procedure javne nabavke.
U prijavi se navodi i to da su rukovodioci Vlade namjeravali ovim budžetskim sredstvima podmiti i kontrolisati medije kako ne bi objavljivali objektivne i kritičke sadržaje o radu Vlade RS-a, političkih stranaka na vlasti i drugih institucija u RS-u.
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je u februaru objavio kako je Vlada RS-a u protekle tri godine donirala medijima 14,5 miliona KM. Većina novca pripala je privatnim novinama i RTV stanicama.
Preko 2,1 milion KM dobile su Nezavisne novine i Glas Srpske Željka Kopanje, prijatelja i bivšeg poslovnog partnera predsjednika RS-a Milorada Dodika. Novac je dodijeljen po programu poticanja samoodrživosti medija, koji je bivši premijer RS-a Dodik inicirao sredinom 2009. godine.
Kako je CIN otkrio, donacije su često davane na osnovu diskrecionih odluka Vlade ili uz kršenje procedura koje je sama propisala u javnim pozivima medijima. Vlada je odbila dostaviti CIN-u izvještaje o utrošku novca za medije.