Rukovodioci Vlade RS-a prijavljeni za podmićivanje medija

Nevladina organizacija iz Doboja prijavila je Aleksandra Džombića i Zorana Tegeltiju, premijera i ministra finanisja RS-a, da su budžetskim novcem finansirali privatne medije, bez objektivnih kriterija i procedure javne nabavke.

Kako kaže Momir Dejanović, predsjednik Centra, prijavu su poslali Državnom, Specijalnom i Okružnom tužilaštvu u Banjoj Luci, Republičkom tužilaštvu RS-a, Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Bosne i Hercegovine te skupštinama BiH, RS-a i Federacije BiH.

Prema navodima iz prijave, predsjednik Vlade RS-a i ministar finansija su budžetski novac nezakonito isplaćivali privatnim medijima.

Vlada RS-a je u budžetima za 2011. i 2012. godinu planirala nekoliko miliona KM za subvencije javnim medijima, da bi na kraju taj novac podijelila, uglavnom, privatnim medijima, i to bez objektivnih kriterija, opravdanog javnog interesa i sprovođenja propisane procedure javne nabavke.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

U prijavi se navodi i to da su rukovodioci Vlade namjeravali ovim budžetskim sredstvima podmiti i kontrolisati medije kako ne bi objavljivali objektivne i kritičke sadržaje o radu Vlade RS-a, političkih stranaka na vlasti i drugih institucija u RS-u.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je u februaru objavio kako je Vlada RS-a u protekle tri godine donirala medijima 14,5 miliona KM. Većina novca pripala je privatnim novinama i RTV stanicama.

Preko 2,1 milion KM dobile su Nezavisne novine i Glas Srpske Željka Kopanje, prijatelja i bivšeg poslovnog partnera predsjednika RS-a Milorada Dodika. Novac je dodijeljen po programu poticanja samoodrživosti medija, koji je bivši premijer RS-a Dodik inicirao sredinom 2009. godine.

Kako je CIN otkrio, donacije su često davane na osnovu diskrecionih odluka Vlade ili uz kršenje procedura koje je sama propisala u javnim pozivima medijima. Vlada je odbila dostaviti CIN-u izvještaje o utrošku novca za medije.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
Narukvica iz porodilišta Univerzitetskog kliničkog centra RS-a (Foto: CIN)
Godinu dana kasnije: nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara
Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je za godinu dana saslušalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko hiljadu stranica...
Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
Učitaj još