Nakon trodnevnog zasjedanja, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) usvojili su set zakona za prevazilaženje posljedica poplava koje su prošloga mjeseca zadesile ovaj entitet. Uz ostalo prihvaćen je Zakon o formiranju Fonda solidarnosti za obnovu RS, koji bi trebao imati godišnje prihode od 93,5 miliona KM a iz kojih će biti financirane i isplate jednokratne novčane pomoći poplavljenim domaćinstvima u iznosu od 5.000 KM.
Prema zvaničnim podacima, poplavljeno je više od 33.000 domaćinstava u RS, a okvirno se procjenjuje da će samo za isplatu jednokratne pomoći biti potrebno 150 miliona KM.
Kako se navodi u priopćenju okosnicu prihoda Fonda bi trebao činiti solidarni porez u ukupnom iznosu od tri posto koji će se obračunavati na neto plate svih zaposlenih u RS. Porez će biti plaćen na način da poslodavac snosi 1,5 posto a zaposleni preostali iznos.
U poplavama u RS život je izgubilo 19 ljudi a materijalna šteta se procjenjuje na iznos u rasponu od 1,3 do 1,6 milijardi KM. Zvanični podaci o iznosu štete trebali bi biti poznati za nekoliko sedmica kad sve opštine i gradovi dostave izvještaje o evidenciji šteta.
Četiri nevladine organizacije – Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH), Helsinški parlament građana Banja Luka (HPG), Centar za zaštitu životne sredine i Oštra nula – nisu zadovoljne predloženim Zakonom o Fondu solidarnosti. U ranije poslanim komentarima naveli su da je u Zakonu bilo potrebno definirati kriterije za raspodjelu sredstava i sanacije štete u samom Zakonu, umjesto što je ostavljano Vladi da ove odredbe naknadno definiše. Za nevladine organizacije neprihvatljiva je činjenica da je u Upravnom odboru Fonda predviđeno većinsko učešće predstavnika Vlade, jer to prema njihovom mišljenju ostavlja Vladi monopol nad donošenjem odluka, dok s druge strane nije omogućeno civilnom sektoru ni građanima da vrše nadzor i utiču na donošenje odluka.