Search
Close this search box.

Zoran Čegar optužen za krivotvorenje dokumenta

Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo tereti suspendovanog policijskog funkcionera Zorana Čegara za krivotvorenje isprave koju je koristio da bi se upisao kao vlasnik nekretnina na Nišićkoj visoravni kraj Sarajeva.
Zoran Čegar / Nekretnina na Nišićkoj visoravni (Foto: CIN)

Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu koju je Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo protiv suspendovanog načelnika Sektora uniformisane policije FUP-a Zorana Čegara zbog produženog krivičnog djela krivotvorenje isprave.

U optužnici piše da je Čegar u januaru 2019. godine dostavio krivotvoreni ugovor o kupoprodaji nekretnina Zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Sarajevu te još dva krivotvorena dokumenta Službi za imovinskopravne, geodetske poslove i katastar u Općini Ilijaš.

Policijski funkcioner Čegar je ovim dokumentima pokušao upisati vlasništvo na tri parcele od ukupno 20.450 kvadrata na Nišićima kod Sarajeva, navodi Tužilaštvo, iako je znao da su Ugovor, Potvrda otpravnika izvornika javnog beležnika i Klauzula o potvrđivanju isprave krivotvoreni te da ih nije izdao notar iz Loznice u Srbiji kako je na njima bilo navedeno.

Postupajuća tužiteljica je za glavni pretres predložila sudu saslušanje četiri svjedoka, vještaka iz oblasti kriminologije i izvođenje više od 30 materijalnih dokaza. Predloženo je i oduzimanje krivotvorenih dokumenata.

Slučaj je otkrio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) u oktobru 2022. godine i objavio u priči „Dvostruki život policajca Čegara“. CIN je objavio da je Čegar tokom dvadesetogodišnje službe stekao nekoliko kuća, apartmana i zemljišnih posjeda u BiH i Hrvatskoj, a u njegovom posjedu su bili i brojni automobili, brodice i motocikli. Trgovao je i bez novca, razmjenjujući svoje i tuđe nekretnine i vozila.

Dvostruki život policajca Čegara
Šef uniformisane policije FBiH Zoran Čegar je optužen za prevaru u Hrvatskoj. Dio imovine u BiH je stekao na nezakonit način. CIN otkriva da je na osnovu falsifikovanih dokumenata zaposjeo tuđe imanje.

Nekretnine u Nišićima, koje su predmet optužnice, bile su vlasništvo sarajevske firme „Volving“ Mehmedalije Žmirića koji je na 20-ak dunuma sagradio dvije kuće i ergelu. Zbog poslovnih problema u 2011. odlučio je imanje prodati Čegaru.

Kako je Žmirić ispričao novinarima CIN-a, dogovorili su cijenu od 250 hiljada maraka KM za obje kuće, ali mu je Čegar isplatio samo 50 hiljada maraka.

Prema zemljišnim knjigama, parcele su vlasništvo „Volvinga”, a objekti nisu uplanjeni.

Novinari su u sudskoj dokumentaciji pronašli da je Zoran Čegar u aprilu 2019. godine pokušao ovu zemlju uknjižiti na svoje ime, priloživši kupoprodajni ugovor koji je godinu ranije, navodno, potpisao sa Radojem Ćetkovićem, prethodnim vlasnikom zemlje. Na dokumentu je stajao potpis i pečat notarke Gorice Milenković iz Loznice u Srbiji.

Međutim, sud je njegov zahtjev odbio jer je utvrdio da vlasnici nisu ni Ćetković ni Čegar, već Žmirićev „Volving“. Osim toga, sudu je bilo neprihvatljivo i što je ugovor obrađen pred stranim notarom.

Nakon toga se istim ugovorom obratio Katastru Općine Ilijaš gdje su ga upisali kao posjednika.

Imovina Zorana Čegara uknjižena nezakonito
Prvostepenom presudom su poništeni dokumenti na osnovu kojih je policijski zvaničnik Zoran Čegar uknjižen kao vlasnik imanja na Baricama kod Sarajeva 2018. godine.

Novinari CIN-a su kopiju ovog dokumenta i prateću dokumentaciju poslali notarskom uredu Gorice Milenković u Loznici, a oni su ih proslijedili Javnobeležničkoj komori Srbije na očitovanje. Glasnogovornica Komore Gordana Lazarević rekla je CIN-u da dokumenti nisu napravljeni ni u jednoj javnobilježničkoj kancelariji u Srbiji. U vrijeme koje je navedeno na jednom dokumentu javni bilježnici nisu ni postojali u ovoj zemlji.

„(…) počevši od ovog punomoćja, koje je overeno 2010. godine kada u Republici Srbiji nije još bio usvojen ni Zakon o javnom beležništvu. Prvi javnobeležnici otvorili su kancelarije 1. septembra 2014. godine“, rekla je Lazarević.

Objasnila je i da su sporni i izgled pečata, jezik i pismo dokumenta u kojem se umjesto riječi „kancelarija” koristi „ured”, dok je tekst napisan latinicom koja nije u službenoj upotrebi u Loznici.

Nakon objave CIN-ovog teksta otvorena je istraga koja je rezultirala ovom optužnicom, a Čegar je suspendovan.

Zoran Čegar suspendovan nakon CIN-ove priče
Nakon pisanja CIN-a, napada na novinare i velikog pritiska javnosti jedan od šefova u FUP-u je suspendovan.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.