Istraživanje Transparency Internationala (TI) pokazalo je da više od polovine studenata u Bosni i Hercegovini smatra da korupcija dominira na njihovim fakultetima i univerzitetima.
U istraživanju je anketirano 2.000 studenata i 500 uposlenika svih javnih i dijela privatnih univerziteta u BiH. U izvještaju se navodi da je svaki četvrti student bio u dodiru sa korupcijom, odnosno, da je platio za pozitivnu ocjenu ili mu je bilo traženo da za prolazak na ispitu na neki način plati.
Studenti mnogo ozbiljnije shvataju problem korupcije i njenog utjecaja na kvalitet obrazovanja. Profesori smatraju da je korupcija rijetkost i da nema utjecaj na kvalitet znanja.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Ne želite propustiti naše priče?
Prijavite se na newsletter.
Istraživanje je pokazalo da se ispiti kupuju novcem, pri čemu cijena pojedinih ispita doseže i do 2.000 KM. Prolaz na ispitu nekada znači i davanje seksualnih usluga, dok je dio ispitanika prijavio da se do pozitivne ocjene dolazi i obavljanjem kućnih poslova za profesore.
U izvještaju se navodi da profesori poklanjaju ocjene i radi sticanja ili osnaživanja dobrih odnosa sa utjecajnim, uglednim i poznatim osobama iz profesionalnog kruga ili političkog i drušvenog života.
Navedeni rezultati ukazuju na to da na univerzitetima još uvijek nema sistemskog pristupa u borbi protiv korupcije te da se ona zasniva samo na volji pojedinaca da se izbore sa ovom pojavom.
Istraživanje je nastalo u okviru projekta TI-a „Prevencija korupcije u visokom obrazovanju kroz unapređenje transparentnosti na univerzitetima u BiH“.