Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je počelo istragu protiv načelnika Općine Trnovo Ibre Berila radi masovne nezakonite gradnje na državnom zemljištu na Bjelašnici te pogodovanja građevinskoj firmi koja mu je zauzvrat poklonila apartman u svom objektu na planini, saopćeno je Centru za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Tužilaštva.
Istraga je pokazala da je Općina Trnovo u obuhvatu nekoliko drugih urbanističkih projekata na Bjelašnici prisvajala državno zemljište koje se nalazilo pod privremenim mjerama zabrane raspolaganja, a potom je omogućila izgradnju apartmanskih naselja bez potrebnog regulacionog plana.
Zemljište je, uglavnom, kupovala u postupcima eksproprijacije od Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća „Sarajevo-šume“ koje je imalo ovlasti da upravlja državnom svojinom, ali ne i da je prodaje. Tužilaštvo je osumnjičilo bivšeg direktora ovog preduzeća Nermina Demirovića zbog neovlaštene prodaje zemljišta.
Nakon eksproprijacije Općina je državno zemljište preprodavala privatnim građevinskim kompanijama i po 50 puta većoj cijeni od nabavne. Na ovim parcelama privatnici su gradili apartmanske zgrade.
Jednu od njih, zgradu „Aroma“ koja se nalazi uz kružni tok kod hotela „Maršal“, izgradilo je preduzeće „Lok-Pil“ iz Sarajeva. U Tužilaštvu navode da je zgrada podignuta uz pogodovanje načelnika Berila. Posebnim istražnim radnjama Tužilaštvo je uz pomoć SIPA-e i OSA-e došlo do dokaza da je osnivač firme Adis Mulaosmanović zauzvrat poklonio načelniku Berilu apartman u istoj zgradi, a da bi se prikrilo vlasništvo, nekretnina je uknjižena na drugu osobu.
Tužilaštvo je otvorilo istragu protiv Berila nakon što je CIN u julu 2020. godine otkrio da je načelnik u obuhvatu Urbanističkog projekta „Poslovno-sportski centar Trnovo“ na Bjelašnici nezakonito naložio sječu i prenamjenu državnog šumskog zemljišta u građevinsko, a potom i izdavao dozvole za gradnju apartmana i drugih objekata čemu je prethodila kupovina državnog zemljišta, protivno zakonu.
Načelnik Berilo je sve to učinio bez odobrenja Ministarstva prostornog uređenja, gradnje i zaštite okoliša Kantona Sarajevo (KS) i dozvole Ministarstva privrede KS.
Iako je ovaj projekat na Bjelašnici Općina predstavljala kao centar za sport i rekreaciju, veliki dio površine pripao je graditeljima 14 apartmanskih zgrada i jednog aparthotela.