Problemi sa privatizacijom Aluminija

Foto: CIN

Direktor Agencije za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine (APF) ocjenio je prezahtjevnim tri ponude za privatizaciju Aluminija d.d. Mostar i izrazio sumnju da će ih vlada prihvatiti.

Tri kompanije koje su ostale u konkurenciji postavile su puno uslova što je direktor Agencije Enes Ganić nazvao ‘pobezobraznim’.

Narednog petka Agencija će podnijeti svoj izvještaj Vladi u kojem će iznijeti uslove navedene u tenderskim ponudama za kupovinu najvećeg bh. izvoznika. Tri preostala ponuđača uključuju britansku EN+ Group, grčkog Mytilineosa i zajedničku ponudu švicarskog Glencora, širokobriješkog Feala i zagrebačkog Dalekovoda.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ganić navodi da je EN+ Group, najveća kompanija za preradu aluminijuma na svijetu u čijem je sastavu i ruski gigant Rusal, uslovila kupovinu mostarske kompanije ispunjavanjem 50-ak zahtjeva. Jedan od uslova je bio i taj da im elektroprivrede obezbjede struju po cijeni nižoj od tržišne.

‘Isto su uradili i u Crnoj Gori…Svaki građanin Crne Gore subvencira rad Rusala sa po jednim eurom za struju. Mi to nećemo dozvoliti ovdje’, kaže Ganić.

Izvještaj će biti poslan Vladi FBiH koja će potom odlučiti o daljoj sudbini natječaja – da li će neka ponuda biti prihvaćena ili će pak sve ponude biti odbačene, a natječaj ponovljen.

‘Njihovo ponašanje mi je nerazumljivo…Da li će doći do poništavanja tendera ne znam, to je na Vladi’, kaže Ganić.

On tvrdi da je Glencore sa partnerima Fealom i Dalekovodom zatražio smjenu cjelokupne uprave Aluminija. Grčka kompanija Mytilineosa postavila je oko 15 uslova. Ganić smatra da su ove kompanije zamijenilu tezu, jer se ponašaju kao da kupuju lošu firmu, a ne jednu od najprofitabilnijih u državi.

‘Agencija tome ne može udovoljiti’, kaže Ganić i dodaje: ‘Poslat ćemo kompletan izvještaj na vladu pa nek oni odluče.’

Međutim, predstavnici Feala se ne slažu sa ovom tvrdnjom.

‘Ne tražimo smjenu uprave. Zadovoljni smo sa njihovim radom’, kaže Tončo Barbarić, predsjednik Upravnog odbora Feal grupe.

Predstavnici kompanije Rusal odbili su komentirati cijeli slučaj.

Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva su ranije pisali o privatizaciji ove kompanije. Otkrili su izabrana tenderska procedura nije u skladu sa zakonima.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje priče

Državni delegat Sredoje Nović nije želio razgovarati o pomilovanju koje je njegov stranački šef potpisao njegovom nećaku Svjetlanu Noviću (Foto: Dženat Dreković / CIN)
Milorad Dodik potpisao pomilovanje nećaku Sredoja Novića
Milorad Dodik je iskoristio poziciju predsjednika Republike Srpske da smanji zatvorsku kaznu Svjetlanu Noviću, nećaku svog stranačkog kolege osuđenom za nasilje...
Hamdija Abdić Tigar
Imovina krajiškog Tigra: od kamiona do miliona
Zastupnik u Federalnom parlamentu Hamdija Abdić zvani Tigar vlasnik je višemilionski vrijednih nekretnina u Krajini, ali ih nije sve prijavio iako zakon tako nalaže....
Naslovnica_Marko Višković
Neprijavljena vikendica premijerovog sina Marka Viškovića
Marko Višković, odbornik Skupštine Opštine Milići i sin premijera RS-a Radovana Viškovića, u Han-Pijesku ima vikendicu, a u neposrednoj blizini još deset parcela...
Učitaj još