Esed Radeljaš, bivši ministar i skupštinski zastupnik kojem se na Kantonalnom sudu u Sarajevu sudi zbog nekoliko krivičnih djela, danas je pušten na slobodu.
Sudsko vijeće je odluku donijelo nakon što je saslušalo sudskog vještaka interne medicine Ibrahima Gavrankapetanovića, koji je rekao da bi boravak u pritvoru mogao pogoršati Radeljaševo zdravstveno stanje i dovesti do srčanog udara i smrti. „Stres koji je u zatvoru svakodnevan, zajedno sa hipertenzijom i dijabetesom koje pritvorenik već ima, mogu imati fatalne posljedice“, rekao je Gavrankapetanović.
Branilac optuženog Muhidin Kapo je nakon saslušanja vještaka uputio prijedlog Sudskom vijeću za ukidanje pritvora Radeljašu.
„Vještak je donio zaključak da je mom branjeniku život ugrožen. Cijeneći Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, član 2., svako ima pravo na život. Mom su branjeniku u pritvoru ta prava ugrožena i ukidanje mjere pritvora je neophodno.“
Tužilac Kantonalnog tužilaštva KS Senad Osmić se protivio ovom prijedlogu istakavši kako „zdravstveno stanje može biti razlog za puštanje iz pritvora samo ako se ne pruži adekvatna medicinska pomoć.“
Sudsko vijeće KS kojim predsjedava Jasenko Ružić ukinulo je mjere pritvora objašnjavajući da su odlučili na osnovu nalaza i mišljenja sudskog vještaka i Evropske konvencije o ljudskim pravima, koja garantira zaštitu ljudskih prava i sloboda u Evropi.
Esed Radeljaš je 2008. godine ušao u politiku, kada je kao kandidat Bosanske stranke BOSS dobio mandat u Općinskom vijeću Novi Grad Sarajevo. Nakon izbora 2010. godine postao je zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, a kasnije ministar privrede u Bosansko-podrinjskom kantonu. Bio je i predsjednik Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.
Uhapšen je u novembru 2016. godine i optužen za zloupotrebu službenog položaja, pranje novca, ovjeru neistinitog sadržaja i davanje mita. Pored njega, optužnicom se terete i bivši načelnik Općine Novi Grad Damir Hadžić, te općinski uposlenici Jasmina Horo, Nedžad Kapetanović i Jusuf Čaušević.
Općina Novi Grad je 2006. godine Radeljašu dodijelila državno zemljište u naselju Nedžarići, za šta je on platio oko 51 hiljadu KM naknade. Nakon što Radeljaš nije ispunio ugovorenu obavezu da na dodijeljenom zemljištu izgradi poslovni objekat, ono mu je oduzeto 2010. godine. Radeljaš, koji je u to vrijeme bio vijećnik u Općinskom vijeću Novi Grad, zatražio je odštetu. Općina mu je isplatila 1.033.500 KM, što je 20 puta veći iznos od naknade koju je svojevremeno uplatio u budžet.
Centar za istraživačko novinarstvo je objavio niz tekstova o Radeljaševim manipulacijama nekretninama, nakon čega je i uhapšen.