Search
Close this search box.

Specijalno tužilaštvo obustavilo istragu protiv Milorada Dodika

Specijalno tužilaštvo Republike Srpske (RS) je zbog nedostatka dokaza obustavilo istragu protiv Milorada Dodika, predsjednika i bivšeg premijera RS-a, i još šest funkcionera tog entiteta, koji su bili osumnjičeni da su zloupotrebom položaja nanijeli višemilionsku štetu budžetu RS-a.

Osim protiv Dodika, istraga je prekinuta i protiv aktuelnog premijera i bivšeg ministra finansija RS-a Aleksandra Džombića, te bivših i sadašnjih ministara i rukovodilaca u RS-u: Nedeljka Čubrilovića, Fatime Fatibegović, Milenka Dakića, Mladena Lazendića i Dragana Davidovića.

Iz Specijalnog tužilaštva su u saopćenju naveli kako nisu pronašli dokaze da su Dodik i ostali prilikom izgradnje zgrada Vlade i Radio-televizije RS-a u Banjoj Luci, te dionice Autoputa Gradiška – Banja Luka iskoristili svoj položaj i preduzeću Integral Inženjering omogućili povlašen položaj i višemilionsku zaradu.

Istragu protiv ukupno 15 osoba najprije je vodilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH), ali je početkom juna 2011. godine razdvojilo predmet i Specijalnom tužilaštvu proslijedilo dio koji se tiče Dodika. Manji dio predmeta, koji se odnosi na pranja novca i porezne utaje, ostao je u nadležnosti državnog tužilaštva i ta je istraga još u toku.

Tužilaštvo BiH je pokrenulo istragu nakon što mu je u februaru 2009. godine Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) dostavila izvještaj u kojem je za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja, pranje novca i poresku utaju osumnjičila Dodika, šest ministara prošlog saziva Vlade RS-a, šest funkcionera i rukovodilaca javnih institucija te suvlasnika i direktora Integal Inženjeringa Slobodana Stankovića i njegovu suprugu.

SIPA je u izvještaju navela da je kršenjem zakona budžet RS-a oštećen za oko 115 miliona KM. Prema navodima istražitelja, cijene radova na autoputu bile su veće od ugovorenih i nije bilo kazni u slučaju probijanja rokova, a upitne su bile nabavke roba za zgradu Vlade RS-a, za koju su, između ostalog, korpe za otpatke plaćane 1.733,76 KM a stolne pepeljare 1.293,51 KM.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.