Search
Close this search box.

Sutkinja Miletić i bivši komesar Brkić se izjasnili da nisu krivi

Sutkinja Suda BiH, bivši policijski komesara Unsko-sanskog kantona i Senad Šabić optuženi su za primanje i davanja mita u toku sudskog procesa.

Sutkinja Suda BiH Azra Miletić, bivši policijski komesar Unsko-sanskog kantona Ramo Brkić i Senad Šabić izjasnili su se danas pred Sudom BiH da nisu krivi za primanje odnosno davanje mita u toku sudskog procesa.

Ramo Brkić i sutkinja Azra Miletić uhapšeni zbog mita
Sutkinja Suda BiH Azra Miletić te Ramo Brkić i Senad Šabić uhapšeni su zbog sumnje u uzimanje odnosno davanje mita.

Sud BiH je Brkića krajem 2013. godine nepravosnažno osudio na jedanaest godina zatvora zbog zloupotrebe položaja i organizovanog kriminala te proizvodnje i prodaje droge. Šabić je u istom procesu osuđen na deset godina zatvora zbog proizvodnje i prodaje droge, te davanje mita.

Bivšem policijskom komesaru 11 godina zatvora
Bivši policijski komesar Unsko-sanskog kantona pravosnažno osuđen za korupciju i trgovinu drogom.

Apelaciono vijeće Suda BiH ukinulo im je djelimično presudu u oktobru 2014., te naložilo ponovno suđenje. Tužilaštvo BiH je u junu ove godine podiglo optužnicu tereteći Šabića i Brkića da su podmitili sutkinju Miletić.

Novo suđenje bivšem komesaru Brkiću
Apelaciono vijeće Suda BiH djelimično je ukinulo prvostepenu presudu bivšem komesaru policije Unsko-sanskog kantona Rami Brkiću i ostalima.

Prema navodima iz optužnice Brkić i Šabić su sutkinji Miletić dali dio prethodno obećanog novca, kako bi ih ona, postupajući po žalbi oslobodila krivice ili im umanjila kaznu.

Tužilaštvo BiH je u akciji „Kastel“ krajem 2010. godine uhapsilo na području Unsko-sanskog kantona veliki broj policajaca i drugih javnih djelatnika.

Dvije godine poslije podignuta je optužnica protiv Brkića i još 22 osobe. Optuženi su za organizovani kriminal, trgovinu opojnim drogama, zloupotrebu položaja i primanje mita.

Dvanaestoro optuženih priznalo je krivicu i osuđeni su na zatvorske ili uvjetne kazne. Sedam osoba je oslobođeno a jedan je slučaj prebačen Kantonalnom sudu u Bihaću.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) pratio je policijsku akciju od samog početka kao i sudski spor koji se vodio pred državnim sudom te o tome napravio dokumentarni film.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.