Granična policija oduzela 733 nevažeća dokumenata

Granična policija Bosne i Hercegovine (BiH) je od bh. građana ili stranaca u prvih sedam mjeseci ove godine oduzela 733 nevažeća pasoša ili lične karte te vozačke i saobraćajne dozvole.

Najveći broj, odnosno 562 nevažeća dokumenata izdale su institucije BiH, dok ostatak od 171 dokumenta čine strani pasoši i ostali lični dokumenti.

Ovo su prvi podaci o broju nevažećih dokumenata oduzetih na granici nakon uvođenja novog elektronskog sistema za prepoznavanje dokumenata. Početkom godine Granična policija BiH je uvela čitače putnih isprava koji su povezani sa bazama podataka Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH i Interpola. Ove dvije organizacije imaju evidencije o nevažećim, izgubljenim ili ukradenim ispravama.

Predrag Radojčić, šef Operativnog centra Granične policije, kaže da se uređaji koriste na 52 granična prijelaza. Granična policija BiH do ove godine nije imala mogućnost da obavi brzu kontrolu ispravnosti lične karate ili pasoša.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Objasnio je da svaki novi dokument koji je izdat u skladu sa standardima Organizacije međunarodne civilne zaštite (ICAO) ima mašinski čitljivu zonu koja sadrži podatke o imenu, prezimenu, datumu rođenja, državljanstvu i drugim podacima.

„Uređaji kojima raspolažemo na granici automatski skidaju te podatke i šalju ih prema bazama podataka gdje se oni upoređuju“, rekao je Radojčić.

U takvim slučajevima se nevažeći dokument dostavlja nadležnim institucijama koje ga uništavaju, a osoba koja ga je koristila obično dobije prekršajnu prijavu Granične policije.

Prema podacima koje su prikupili novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), u 18 općina u BiH i Brčko distriktu je od 2010. do polovine 2012. godine prijavljen nestanak ukupno 19.695 ličnih karata. Od toga je pronađena samo 431.

Radojčić kaže da graničari najčešće oduzimaju dokumente koje je vlasnik prijavio kao nestale, a onda ih pronašao i nastavio koristiti. Mađutim, nakon prijave nestanka ili krađe dokumenta, on se proglašava nevažećim, a njegovom vlasniku se izdaje novi. Na taj način ista osoba može posjedovati dva lična dokumenta. Ukoliko pokuša preći granicu sa onim nevažećim, službenici Granične policije putem aplikacije otkrivaju da on nije validan te se dokument oduzima.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
PRIJAVITE SE: Poziv lokalnim NVO na trening za praćenje budžeta
Trening je namijenjen predstavnicima lokalnih nevladinih organizacija iz cijele BiH kojima su u fokusu rada monitoring javnih bužeta i zagovaranje, antikorupcijska...
Skupstina Brcko distrikta
Brčko na korak do zakona o slobodi pristupa informacijama koji zabranjuje žalbe građana
Skupština Brčko distrikta usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakon o slobodi pristupa informacijama kojim se zabranjuju žalbe i povećavaju troškovi zainteresovanih...
Damir Vejo
Optužen bivši direktor Policijske akademije Damir Vejo
Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Policijske akademije u Sarajevu Damira Veje zbog zloupotrebe službenog automobila, o čemu je...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.