Nastavak suđenja Zoranu Ćopiću: Prikrivanje porijekla Šarićevog novca

U nastavku suđenja Zoranu Ćopiću Tužilaštvo je prezentovalo presretnute snimke u kojima se ovaj srbijanski biznismen dogovara sa saradnicima narkobosa Darka Šarića o prikrivanju porijekla Šarićevog novca.

Darko Šarić, koji je optužen za šverc 2,2 tone kokaina iz Južne Amerike, u bjekstvu je od 2009. godine. Njegov saradnik Zoran Ćopić je uhapšen u aprilu prošle godine u Banjoj Luci. Suđenje mu je počelo u novembru iste godine.

Na suđenju su preslušavani telefonski razgovori iz jula 2009. godine koje je Ćopić obavljao sa srbijanskim bankarima, advokatom, direktorima njegovih preduzeća te Šarićevim saradnicima.

Snimci ukazuju da je Ćopić pokušavao osloboditi preduzeće Mitrosrem svih dugovanja, da bi ga, u konačnici, prodao Darku Šariću. U razgovorima sa Ćopićem bankari su često bili ljuti, posebno kada je tražio nove kredite ili garancije.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ćopić je, također, pokušavao pronaći načine kako da Šarićev novac dođe do njegovih firmi. On i Šarićevi saradnici su razgovarali kako da prebace sredstva, ali da se prikrije njihovo porijeklo.

Dogovorili su se da transakciju prikažu kao pozajmicu od druge firme, što je tehnika koja se obično koristi za pranje novca. Kada je Metals banka odbila to da uradi, iako je slične radnje činila prethodno za Šarića, dogovorili su da koriste Hypo Alpe Adria banku u Crnoj Gori.

Istovremeno, Ćopić je preko Agrocoopa iz Banje Luke pokušavao kupiti Fabriku šećera u Bijeljini. Zbog toga je bio u stalnoj vezi sa Faikom Muhićem, advokatom iz Tuzle koji je zastupao radnike šećerane, i Ljubom Mrđenom, direktorom banjalučkog Agrocoopa koji je priznao krivicu za pranje novca i osuđen je na šest mjeseci zatvora.

Ćopić je, između ostalog, optužen da je Šarićev prljavi novac koristio za kupovinu Fabrike šećera Bijeljina.

U razgovorima sa Muhićem i Mrđenom Zoran Ćopić je ljut jer stečajni sudija ne želi zakazati Skupštinu povjerilaca šećerane, iako je završen plan reorganizacije.

Muhić je rekao da je stečajni upravnik šećerane Mladen Košutić upozoravao stečajnog sudiju da je Zoran Ćopić na lošem glasu, nazvavši predstavnike Agrocoopa ‘stečajnom mafijom’ te da je zbog toga cijeli proces u zaostatku. Ipak, firma je na kraju prodata Ćopiću.

U toku iznošenja dokaza specijalni tužilac Slobodan Ćelić je istakao da je Faik Muhić zastupao radnike, ali da je istovremeno zastupao i Agrocoop.

Nakon suđenja, Ćopićev advokat Mirko Dabić je rekao da ovi dokazi nemaju pravnog osnova i ne mogu biti upotrijebljeni protiv njegovog branjenika jer su presretnuti na području Srbije, po naredbi inostranog suda.

Nastavak suđenja zakazan je za srijedu, 28. mart.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

NASLOVNA
PRIJAVITE SE: Poziv lokalnim NVO na trening za praćenje budžeta
Trening je namijenjen predstavnicima lokalnih nevladinih organizacija iz cijele BiH kojima su u fokusu rada monitoring javnih bužeta i zagovaranje, antikorupcijska...
Skupstina Brcko distrikta
Brčko na korak do zakona o slobodi pristupa informacijama koji zabranjuje žalbe građana
Skupština Brčko distrikta usvojila je u prvom čitanju Nacrt zakon o slobodi pristupa informacijama kojim se zabranjuju žalbe i povećavaju troškovi zainteresovanih...
Damir Vejo
Optužen bivši direktor Policijske akademije Damir Vejo
Općinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv bivšeg direktora Policijske akademije u Sarajevu Damira Veje zbog zloupotrebe službenog automobila, o čemu je...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.