Rukovodioci Vlade RS-a prijavljeni za podmićivanje medija

Nevladina organizacija iz Doboja prijavila je Aleksandra Džombića i Zorana Tegeltiju, premijera i ministra finanisja RS-a, da su budžetskim novcem finansirali privatne medije, bez objektivnih kriterija i procedure javne nabavke.

Kako kaže Momir Dejanović, predsjednik Centra, prijavu su poslali Državnom, Specijalnom i Okružnom tužilaštvu u Banjoj Luci, Republičkom tužilaštvu RS-a, Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Bosne i Hercegovine te skupštinama BiH, RS-a i Federacije BiH.

Prema navodima iz prijave, predsjednik Vlade RS-a i ministar finansija su budžetski novac nezakonito isplaćivali privatnim medijima.

Vlada RS-a je u budžetima za 2011. i 2012. godinu planirala nekoliko miliona KM za subvencije javnim medijima, da bi na kraju taj novac podijelila, uglavnom, privatnim medijima, i to bez objektivnih kriterija, opravdanog javnog interesa i sprovođenja propisane procedure javne nabavke.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

U prijavi se navodi i to da su rukovodioci Vlade namjeravali ovim budžetskim sredstvima podmiti i kontrolisati medije kako ne bi objavljivali objektivne i kritičke sadržaje o radu Vlade RS-a, političkih stranaka na vlasti i drugih institucija u RS-u.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je u februaru objavio kako je Vlada RS-a u protekle tri godine donirala medijima 14,5 miliona KM. Većina novca pripala je privatnim novinama i RTV stanicama.

Preko 2,1 milion KM dobile su Nezavisne novine i Glas Srpske Željka Kopanje, prijatelja i bivšeg poslovnog partnera predsjednika RS-a Milorada Dodika. Novac je dodijeljen po programu poticanja samoodrživosti medija, koji je bivši premijer RS-a Dodik inicirao sredinom 2009. godine.

Kako je CIN otkrio, donacije su često davane na osnovu diskrecionih odluka Vlade ili uz kršenje procedura koje je sama propisala u javnim pozivima medijima. Vlada je odbila dostaviti CIN-u izvještaje o utrošku novca za medije.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.