U Republici Srpskoj opet moguće otkupiti zatvorsku kaznu

Osuđene osobe iz ovog entiteta su ponovo dobile mogućnost da zatvorsku kaznu zamijene novčanom, nakon što je ta pogodnost izbrisana iz zakona sredinom 2017. godine.
Justicija, boginja pravde, otkup zatvorske kazne

Odlukom Narodne skupštine Republike Srpske (RS), osuđeni na zatvorsku kaznu do godinu dana opet imaju mogućnost tu kaznu otkupiti. Oni mogu podnijeti zahtjev sudovima koji su donijeli prvostepenu presudu te platiti 50 KM za svaki dan zatvora ako im sud to odobri.

Takva mogućnost postojala je u Republici Srpskoj i ranije, ali je ukinuta sredinom 2017. godine, usvajanjem novog krivičnog zakona RS-a.

U izradi izmjena Zakona, kojima je ova mogućnost vraćena prošlog mjeseca, sudjelovali su predstavnici advokatske komore, sudije i tužioci iz Republike Srpske koji su razloge za vraćanje ove pogodnosti pronašli u: punjenju budžeta, ubrzanju sudskih postupaka i harmonizaciji propisa.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Naime, ova pogodnost pružena je i osuđenicima iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine (BiH), ali sa značajnim razlikama. Za razliku od RS-a, gdje sudovi nakon razmatranja mogu i odbiti zahtjev za zamjenu, na državnom nivou u Federaciji BiH i Brčko distriktu sudovi su obavezni da otkup kazne odobre ako to osuđeni na zatvor do godinu dana zatraže.

Korumpirani službenici jeftino kupuju slobodu
Osuđeni na kratke kazne u BiH mogu platiti da ne idu u zatvor. Ovu mogućnost su koristili i korumpirani javni službenici koji su se potom vraćali na radna mjesta na kojima su i prekršili zakon.

Po nivoima se razlikuju i visine propisane novčane kazne. U RS-u je određen iznos od 50 KM za dan zatvora, u Federaciji BiH i Brčko distriktu 100 KM, dok na razini BiH uz 100 KM po danu zatvora sud može odrediti i manju kaznu, u zavisnosti od materijalne situacije osuđenika. Također, ovu pogodnost na državnom nivou ne mogu ostvariti osuđeni za terorizam, dok na drugim razinama vlasti nije ograničena vrstom djela.

Centar za istraživačko novinarstvo je od sredine 2019. godine skretao pažnju javnosti da ova odredba pogoduje: bogatijim osuđenicima, državnim službenicima koji zahvaljujući otkupu kazne zadržavaju radno mjesto na kojem su i počinili krivično djelo, osuđenim van BiH sa dvojnim državljanstvom te višestrukim povratnicima koji otkupljenu slobodu koriste za nova kršenja zakona.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.