Ministar Bahilj osumnjičen za utaju poreza

Postoji sumnja da je federalni ministar trgovine oštetio državu za 845.184 KM.

Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) sumnja da je federalni ministar trgovine Milorad Bahilj oštetio državu za iznos od 845.184 KM tako što firma MI-MO d.o.o. Mostar, u kojoj je bio izvršni direktor, nije platila porez na dodanu vrijednost (PDV) u tolikom iznosu. U izvještaju koji je proslijeđen Tužilaštvu BiH navedeno je da porez nisu platili ni Venka Ivanković – odgovorno lice u firmi Farmer Mesna industrija d.o.o. Široki Brijeg – u iznosu od 834.158 KM, Jozo Slišković – odgovorno lice u firmi Farmko d.o.o. Široki Brijeg – u visini od milion maraka, Zdravko Ivanković – odgovorna osoba u firmi ZD.I.-Produkt d.o.o. Široki Brijeg – u iznosu od 828.431 KM i Drago Ivanković iz firme Laktat d.o.o. Posušje u iznosu od 133.703 KM.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) doznaje da se spomenute firme dovode u vezu sa kompanijom Lijanović d.o.o. Široki Brijeg čiji su suvlasnici federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović i poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Mladen Ivanković Lijanović.

UIO je Tužilaštvu BiH proslijedio Izvještaj u kojem je izrazio sumnju da su spomenute osobe počinile krivična djela neplaćanja poreza, krivotvorenja i uništavanja poslovnih knjiga. Inspektori su preduzeća povezali sa firmom Lijanović na osnovu ugovora o iznajmljivanju objekata klaonice sa opremom za proizvodnju, pogona za preradu mesa i mesnih prerađevina sa kompletnom opremom te na osnovu ugovora o licenci koje je kompanija Lijanović potpisivala sa osumnjičenim firmama.

Inspektori su pronašli da Lijanović d.o.o. Široki Brijeg vrši osnivanje pravnih lica koja se formalno vode kao vlasnici, odnosno korisnici određene pokretne i nepokretne imovine. Radili su na način da jedna od osnovanih firmi napravi dug po osnovu poreza, ali ga ne plati. Potom osnivaju novu firmu u koju prebacuju opremu i zaposlenike. Firma dužnik ne gasi se u sudskom registru, već podnosi poresku prijavu od nule. Ozbirom da firma ne raspolaže imovinom, UIO ne može izvršiti prinudnu naplatu duga. To se dešava od 2009. godine.

CIN doznaje da je državno tužilaštvo zatražilo provjeru od Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koja je pronašla da postoji osnovana sumnja za utaju poreza u visini od oko nekoliko miliona maraka. Izvještaj o tome dostavili su Tužilaštvu BiH.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Naslovna_Okrugli sto
Digitalizacijom do transparentnih javnih nabavki
Digitalizacija procedure može smanjiti netransparentnost i rizike za korupciju pri javnim nabavkama, ali je skupa i zahtijeva posebna znanja pa je za implementaciju...
UIOBiH
Potvrđena optužnica protiv „crnokošuljaša“ iz UIOBiH
Sud BiH je potvrdio optužnicu koju je Državno tužilaštvo podiglo protiv inspektora UIOBiH: Jelene Majstorović, Radenka Popovića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića...
NASLOVNA_Policija RS
Propis Vlade RS-a o preuzimanju radnika SIPA-e u neskladu sa zakonom
Dan nakon poziva uposlenicima SIPA-e da pređu u entitetske policijske organe MUPRS-a tvrdi da su već primili prve zahtjeve. Sagovornici CIN-a kažu da uredba koja...
Učitaj još

Preuzimanje sadržaja Centra za istraživačko novinarstvo dopušteno je uz obavezno navođenje izvora www.cin.ba

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.